60 گام برای تقویت اعتماد به نفس

60 گام برای تقویت اعتماد به نفس

چکیده :

تقویت اعتماد به نفس

به اشتراک بگذارید

print
چاپ صفحه
send-to-friend
ارسال به دوست
wish
افزودن به لیست علاقه مندی

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

اشخاصی که "اعتماد به نفس" بالایی دارند، ارزش خویش را برای دوست داشتن سایرین و مورد علاقه واقع شدن از طرف آنان حفظ میکنند . خویش را لایق توجه دانسته و سایرین را هم مورد توجه قرار می‌دهند . صحبت های سایرین را می شنوند. ارزش خویش را برای شناخت خویش و اطرافیان حفظ میکنند .

این جمله را بخاطر بسپارید و با کوچکترین ناملایمات از تلاش خویش دست بر ندارید و به سادگی خویش را بازنده تلقی نکنید.

 

1- نخستین گام در موفقیت« خودشناسی» است.

اول تلاش کنید شناخت درستی از خویش و خصوصیت های اخلاقی و شخصیتی خویش کسب کنید و باتوجه به این که هیچ کس کامل نیست، درصورتی که ایرادی یا مشکلی دارید که خویش به تنهایی قادر به پیدا کردن راهکار مناسبی برای مقابله با آن نیستید و فرد قابل صلاحیتی برای مشورت ندارید، از مشاوران و متخصصین کمک بخواهید.


2-  برای این که از خودتان بیرون بیایید، از همسر یا دوستی صمیمی سوال کنید امروز چه کاری میتوانید برایش انجام دهید.

 

3- بدون توجه به نتیجه کار، تمامی نیروی خویش را به کار گیرید تا مسئولیتی که به عهده شماست، به برترین نحو انجام پذیرد.

در واقع اولین هدف در انجام وظایفتان باید، داشتن وجدان کاری، دقت و کوشش باشد. با انتخاب این الگو، حتی درصورتی که به موفقیت هم نائل نشوید، وجدانی اسوده خواهید داشت و لطمه ای به اعتماد به نفس شما وارد نخواهد گردید.

 

4- به باشگاه بروید. اثرات روانی ورزش سبب ایجاد احساس خوبی در شما میشود .

 

5- در حال زندگی کنید.

درصورتی که در حال زندگی کنید و تمام انرژی خویش را متوجه زندگی در لحظه نمایید، فردای شما هم تضمین خواهد گردید. به دلیل آن که فردای شما محصول عملکرد درست امروز شما است. درصورتی که عمر خویش را در حسرت روز قبل با نگرانی فردا سپری کنید، لحظه ها را از دست خواهید داد و این به معنی از دست دادن فردا هم میباشد .

 

6- هیچگاه اجازه ندهید اشخاص منفی باف با عقیده های ناسالم خویش، ذهن شما را مسموم کنند.

چنانچه از درستی کاری که قصد انجام آنرا دارید، اطمینان حاصل کرده اید ، بدون فوت وقت آنرا به انجام برسانید و نگذارید کسی به اراده شما خللی وارد کند.

 

7- دست دادن خودرا محکمتر کنید.

به اصطلاح شل و وارفته دست ندهید، به خصوص اگر نظامی هستید، محکم و قوی دست بدهید و همچنین گرم و صمیمانه.

 

8- قابلیت های خویش را دست کم نگیرید.

استعدادهای خویش را باور داشته باشید و خاطرجمع باشید انسان در فرهنگ مذهبی ما بی جهت « اشرف مخلوقات» نامیده نشده و میتواند با اراده و پشتکار، به موفقیت های نامحدودی دست یابد.

 

9- فهرستی از چیزهایی که در زندگی تان با آن ها کنار می آیید، تهیه کنید و بنویسید که چه طور میتوانید هر کدام را حذف نموده یا به حداقل برسانید.

 

10- نسبت به کودکان خود بی اندازه سختگیر نباشید و با تندخویی با آنان رفتار نکنید.

تلاش کنید بین خودتان و آنان روابط دوستانه ای برقرار سازید و در صورتی که خطایی انجام می‌دهند ، با تذکرات به جا و دوستانه آنان را متنبه کنید.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

اعتماد به نفس

 

11- بر احساس غم غلبه کنید.

چیره شدن بر افکار بد و احساس بدبختی، علاوه بر ساختن اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا آن را به راحتی تبدیل به حسی قدرتمند کنید. معروف‌ترین قطعات موسیقی، بزرگ‌ترین آثار هنری و شاهکارهای جهان ادبیات به دست کسانی ساخته شده‌اند که عمق ناامیدی، باختن و تهی شدن از همه‌چیز را تجربه کرده و سپس این مفاهیم را شکست داده‌اند.


12- راهی که آغاز کرده‌اید را به پایان برسانید.

برای خودتان هدف مشخص کنید. راهی که بدون داشتن هدف مشخص آغاز شود، به قول قدیمی‌ترها به ترکستان ختم خواهد شد.

 

پس از مشخص شدن هدف، خودتان را مجبور به طی کردن مسیر منتهی به آن کنید. هنگامی که شما هدفی را برای خود تعیین کرده و تمام تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار می‌بندید، به صورتی ناخودآگاه قدم‌های محکمی در راستای ساختن اعتماد به نفس و افزایش اعتماد به نفس برداشته‌اید. این شیوه از شما فردی خستگی ناپذیر، قدرتمند و مسلط بر اوضاع پیرامون خود می‌سازد.


13- سعی نکنید با توسل جستن به کارهای ضد ارزشی و غیرانسانی، موفقیتی کسب کنید.

به خود گوشزد کنید موفقیتی که در گرو لطمه زدن به سجایای انسانی باشد، فاقد ارزش و ناپایدار است.

14- محیط کاری شما به مثابه یک دهکده کوچک است.

قطعاً هر حرف یا اظهارنظری که در مورد همکارانتان انجام دهید، دیر یا زود به گوش آنان خواهد رسید. پس مراقب رفتار و سخنان خود باشید. شاید یک حرف نسنجیده و نادرست، رابطه شما را برای همیشه با دوستی خوب و همکاری شایسته و دلسوز قطع نماید و شما هرگز قادر به جبران این خسارات معنوی نباشید.

15-  با ترس‌های خود مقابله کنید.

هیچ چیز مانند تسلیم شدن در برابر ترس‌ها نمی‌تواند اعتماد به نفس شما را نابود کند. همه‌ی ما در زمان‌های گوناگون ترس را احساس کرده‌ایم. ما به عنوان پیشرفته‌ترین مخلوقات جهان هستی می‌توانیم با تقویت نیروی شجاعت در برابر مشکلات بایستیم.

 

استفاده از سلاح شجاعت و روبرو شدن با ترس‌ها یکی از راه‌های اصلی و مهم ساختن اعتماد به نفس و قدرت بخشیدن به آن است. باید خودتان را از زندان تاریک‌ ترس‌ها رها کنید.


16- اگر عادت یا ویژگی در شما وجود دارد که باعث آزارتان می شود، با برنامه ریزی درست و اصولی آن را از خود دور کنید.

مثلاً اگر اندام ناموزونی دارید، با انجام ورزش و رژیم های درست غذایی اندام خود را متناسب کنید.

17- اگر می خواهید از پیشرفت خود اطلاع حاصل کنید، خود را نسبت به گذشته خودتان مقایسه کنید نه با دیگران.

18- به موفقیت‌های خود نگاهی بیندازید.

از موفقیت‌هایی که تاکنون داشته‌اید، برای خود لیست تهیه کرده و همراه خود داشته باشید و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس کردید، نگاهی به آن بیندازید.


19- همه روزه ما با انبوهی از ایده های مختلف که متعلق به افراد پیرامون ماست، روبه رو هستیم.

به باورهای خود ایمان داشته باشید و هرگز اجازه ندهید ایده های یأس آور دیگران، شما را از رسیدن به اهدافتان باز دارد و یا ریتم حرکت شما را کند کند.

20- بیاموزید که به خودتان انگیزه ببخشید.

همه‌ی ما لحظه‌های بدی را در زندگی‌مان تجربه کرده‌ایم. بارها سر و کله‌ی لحظه‌های پر از تردید، سردرگمی و پریشانی در زندگی تک‌تک ما پیدا شده و ما در زمان‌های این‌چنینی احساس شکست و بدبختی کرده‌ایم. ما باید بیاموزیم که در زمان بروز این احساسات منفی چگونه اعتماد به نفس از دست رفته‌مان را دوباره به دست آورده و از نو بسازیم.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

اعتماد به نفس بالا

 

21-هر جایی از مسیر زندگی تان که هستید، اگر متوجه شده اید جهت یابی درستی انجام نداده اید و احتیاج به تغییر مسیر دارید، بعد از حصول اطمینان از درستی مسیر جدید، بدون تاسف و تامل از خویش انعطاف نشان دهید و راه و روشی را برگزینید که باعث بهتر شدن نتیجه نهایی شما و میانبری برای رسیدن به هدفتان باشد.

 

22- نیروی نگاه خویش را تقویت نمایید.

اشخاص نظامی به خصوص آن هایی که در شغل فرماندهی بوده اند ناخودآگاه نیروی قدرتمندی دارند، درصورتی که میخواهید به این مرحله برسید، تمرین مؤثر زیر را انجام دهید:« ساچمه ای سیاه را در وسط سینی بگذارید ، و تلاش کنید با نظر خویش از فاصله 2 متری آنرا حرکت دهید.»

 

23- فرزندان خویش را از کودکی به مستقل بودن ترغیب کنید و با دادن مسوولیت های مناسب با سن آنان، روحیه استقلال و اعتمادبه نفس آن ها را شکوفا سازید.

 

24- هرروز کاری انجام دهید که سبب خوشحالی درونی یا لبخندی بر لبتان شود.

 

25- همیشه خوش ژست و پرانرژی باشید. حتی در لحظات بحرانی بر خویش مسلط باشید و قیافه انسان های شکست خورده را بخود نگیرید.

 

26- فریب ظاهر جذاب اشخاص را نخورید.

بسیاری از جذاب ترین افرادی را که در دنیای اطراف مان سراغ داریم از ضعف شدید اعتماد به نفس رنج می برند.

 

حتماً شما هم نام مرلین مونرو را شنیده یا دست کم یکی از عکسها و فیلم هایش را دیده اید. معروف است این هنرپیشه امریکایی که بعنوان یکی از زیباترین و جذاب ترین بازیگران سینما شناخته میشود ، از ضعف شدید اعتماد به نفس رنج می برده است. بارها از وی نقل شده که هیچگاه تصویری مثبت و احساسی خوب نسبت بخود نداشته است. وی همواره و به اشتباه به عواملی نادرست مثل تائید سایرین برای کسب کردن حس رضایت و تعیین ارزش خویش نیاز داشت.

 

27- گاهی تنبلی در انجام وظایف روزمره سبب میشود در برنامه های زندگی مان خلل ایجاد شود و عقب بمانیم. برای جلوگیری از این بحران، برنامه روزانه ای برای خویش تهیه کنید و بر حسب اولویت، موارد را در آن درج نمایید و تلاش کنید در طی روز آن ها را به انجام برسانید.

 

28- مهمتر از همه نه گفتن را یاد بگیرید.

بسیاری از اشخاص، قدرت نه گفتن را ندارند و این موارد برای آنان مشکل هایی ایجاد کرده است . درصورتی که پیشنهاد یا درخواستی به شما میشود که میل ندارید آن را بپذیرید، با قاطعیّت ولی با احترام بگویید نه.

 

29-« همه چیز را همگان دانند»، درصورتی که این جمله زیبای سقراط را بخاطر داشته باشید، توقع بی اندازه از خودتان یا سایرین نخواهید داشت.

 

30- بر همگان مسلم است تواضع، صفت بسیار نیک و پسندیده ای است. ولی تواضع را با خوار و کوچک شمردن خویش اشتباه نگیرید و خویش را بی‌ارزش جلوه ندهید.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

افزایش اعتماد به نفس

 

31- در به انجام رساندن کارهای مهم و کارهایی که جبران آن مشکل است، از تمرکز و توجه حواس بیشتری کمک بگیرید. باتوجه به این ضرب المثل« پارچه را دوبار اندازه بگیرید و یک بار ببرید» در به انجام رساندن کارهایی که امکان تکرار یا جبران ندارند، بیش از مابقی کارها توجه داشته باشید.

 

32- به سایرین و خودتان شانس جبران خطاها را بدهید. شاید یک آغاز جدید، زندگی جدیدی برایتان به ارمغان بیاورد.

 

33- کودکان خویش را پیش دوستانشان و در جمع اقوام تنبیه نکنید و با شرح دادن اشتباهات آنان در جمع، خجالت زده و شرمنده نکنید.

 

34- درصورتی که هر چه تلاش می کنید ولی به مقصدتان نمی رسید؟ اندکی تأمل کنید و از زاویه جدیدی به خواسته هایتان بنگرید، شاید درهای جدیدی بسوی شما باز شود.

 

35- برای کم کردن ضریب خطاهای خویش در محیط کار، استانداردهای کاریتان را رعایت کنید.

 

36- لیستی از مواردی که در زندگیتان وجود دارد و برایتان آزاردهنده است را تهیه کنید و با بررسی دلایل بوجود آمدن آن ها به مقابله با آنان بپردازید.

 

37- دربرابر اشخاص پیر و مسن بیش تر حس مسوولیت کنید، یادتان باشد آنان زودرنج و شکننده هستند و نباید با خشونت و بداخلاقی از رفتارهایی که شاید در سن و سال آن ها طبیعی است، ایراد بگیرید و اعتماد به نفس آن ها را از بین ببرید.

 

38- هنگامی که که مسئولیتی را به عهده کودکان خویش می گذارید، از دور آن ها را کنترل کنید و طوری کمک شان کنید که خویش را ضعیف حس نکنند.

 

39- هنگامی که در جمع دوستان قرار دارید، تلاش کنید به همه توجه نشان دهید و تنها یک یا چند نفر را مخاطب قرار ندهید.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

راه های افزایش اعتماد به نفس

 

40- هنگامی که در یک مجموعه کار می کنید، تنها مهم نیست که خودتان خوب و بی عیب باشید. در نظر داشته باشید حتی درصورتی که یک نفر هم در جمع درست کار نکند، باز نتیجه کاملاً مطلوب حاصل نمی شود. بنابراین برای حصول به نتیجه دلخواه، در حرکت های جمعی به اشخاص ضعیف بیش تر توجه کنید و با همسو کردن آنان با گروه، موفقیت جمع را تضمین کنید.

 

41- درصورتی که در معاشرین شما کسی وجود دارد که با روحیه شما سازگار نیست و یا با هم تفاهم ندارید، با کم کردن تدریجی ارتباط خویش با آن فرد، وی را از دایره رفت و آمدهای خویش حذف کنید.

 

42- بهترینِ خودتان باشید.

هنگامی که که تمام سعی تان را برای به کاربستن روش ها و رسیدن به هدف هایتان بکار می بندید، علاوه بر به دست آوردن نتیجه ی مناسب، احساسی فوق العاده نسبت به خودتان پیدا می کنید. یکی از راه‌های ساختن اعتماد به نفس سعی برای بهترین بودن است.

 

به کار بردن تمام توانایی و اطلاعات در راستای رسیدن به مقصود به شما کمک میکند تا علاوه بر کسب نتیجه دلخواه ، اعتماد به نفسی دوچندان را بدست بیاورید. این حس موثر به شما امکان میدهد تا از ریسک کردن نترسید و به سادگی پای خویش را از منطقه ی امن عادت ها ( Comfort Zone) بالاتر قرار دهید.

 

43- به سایرین کمک کنید تا خصوصیت های شایسته خویش را آشکار کنند.

 

44- درصورتی که اطرافیان شما همه تلاش خویش را انجام داده اند، ولی نتوانسته اند از عهده مسئولیتی که شما به آن ها داده اید بربیایند، نگذارید تلاششان را بی فایده تلقی کنند و با تشکر از تلاش آنان روحیه شان را تقویت کنید.

 

45- در گردهم آیی های خودمانی چنانچه کسی در خصوص موضوعی اظهار نظر کرد یا بر خلاف سلیقه شما سخنی به میان آورد، با انتقادهای تند و گزنده وی را خجالت زده نکنید، به یاد داشته باشید انتقاد سازنده با توهین متفاوت است.

 

46- انتخاب های خویش را بر مبنای واقعیت و نیازتان انجام دهید، نه از روی اشتیاق های تند وگذرا.

 

47- فکر نکنید مدام نرمش و مهربانی مشکل گشا است. بر عکس گاهی در برخوردهای اجتماعی لازم است با جدیت و قاطعیّت روی خواسته خویش اصرار کنید تا به شما ظلم نشود.

 

48- در جمع بودن را تمرین کنید.

به فعالیت هایی ملحق گردید که همواره در رابطه با دیگران باشید، مثل:باشگاه، کلاسهای ورزشی، انجمن های دانشجویی و کلوپ های تفریحی، در این محیط ها همواره باید اجتماعی بوده و با مردم معاشرت کنید. بعد از چند وقتی خواهید دید رابطه با سایرین برایتان معمولی و راحت میشود .

 

49- هنگامی که عصبانی هستید، در خصوص هیچ کس و هیچ چیز تصمیم نگیرید.

 

اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس ,اعتماد به نفس بالا

بالا بردن اعتماد به نفس

 

50- اگر برای حل معضلی که پیشرو دارید، همه سعی خویش را انجام دادید و کار دیگری از دستتان برنیامد، تا حصول نتیجه صبور باشید و برای بهتر کردن شرایط با اقدامات زائد و غیرضروری، ارامش موجود را به هم نزنید.

 

51- مدافع حق خویش و خانواده تان باشید. به واسطه خجالت یا ترس یا عدم اگاهی، از چیزی که حق شماست، به سادگی نگذرید. اگر با افراد حقوقی دچار مشکل هستید که راهکاری به ذهنتان نمی رسد، از وکلای باتجربه و زبده کمک بگیرید تا در به کاربستن کارها بصورت اصولی و قوانینی به شما کمک کنند.

 

52- دوست های واقعی شما سرمایه های پرارزشی هستند، آن ها را حفظ کنید و به علت کدورت های بی اهمیت و بی‌ارزش رابطه خویش را با آن ها قطع نکنید.

 

53- بهانه تراشی نکنید.

شایع ترین بهانه ای که میتواند دربرابر هر تغییر مثبتی آورده شود، این هست که من ذاتاً اینگونه هستم یا من اینگونه بزرگ شده ام، خیر، بهانه شما پذیرفته نیست.

 

54- برای دوستانی که بیش از سایرین به شما کمک می کنند، تا معایب و کاستی های خویش را جبران کنید ارزش ویژه ای قائل باشید.

 

55- سر خویش را بالا نگه دارید.

این کار سبب میشود جریان خون از قلب به مغز( خون شریانی) و از مغز به قلب خون وریدی) به آسانی انجام پذیرد. حجم ریه ها افزایش یابد و در واحد زمان، اکسیژن بیشتری با خون مبادله شود. راه‌های هوایی مانند نای، نایژه ها، حلق وبینی تا حدودی در یک امتداد قرار گیرند و نفس کشیدن، راحت تر شود، میزان دید بیش تر شود، به برازندگی ظاهری فرد مدد کند و از تمامی مهمتر ، اعتماد به نفس فرد را زیاد میکند .

 

56- گاهی بردباری فشار روحی حاصله از کارهای نیمه تمام و معوقه از سختی انجامشان دشوارتر است. برای رهایی از عذاب وجدان، از همین لحظه تصمیم بگیرید، برنامه ریزی کنید و با پایان رساندن اینگونه کارها بخود ارامش هدیه کنید.

 

57- اگر بخشی از کارهای شما باید توسط فردی یا دوستی انجام شود که تنها وی شخصاً قادر به انجامش است، ولی بی خیال یا پرمشغله است، درخواست خود را در موارد مناسب با ارامش و متانت مکرراً به وی تداعی کنید و این تداعی را آن قدر تکرار کنید تا به نتیجه ای که میخواهید برسید.

 

58- سرعت راه رفتن خویش را بیش تر کنید.

کسی که اعتماد به نفس دارد گام های محکم بر می دارد و هدفمند راه میرود. قدرتمند، قوی و پر انرژی باشید.

 

59- درصورتی که در معاشرت های خویش مرتباً شکست می خورید و دنبال شیوه کم خرج و قابل انجام هستید، راستگویی و روراستی، ملاطفت و آمرزش را دستور کار خویش بگذارید .

 

60- به خوبی از خویش نگهداری کنید.

زمانی که شما از تناسب جامع برخوردار باشید و از نظر جسمی در وضعیتی تندرستی به سر ببرید، بیش ترین مدد را به احداث کرد اعتماد به نفس در وجود خودتان نموده اید . اگرچه قبل از این گفتیم که ظاهر مطلوب تنها نمی تواند به مدارا کردن و اقتدار عطا کردن به اعتماد به نفس موثر باشد، ولی اگر این ویژگی در کنار دیگر مایحتاج مدارا کردن اعتماد به نفس قرار بگیرد میتواند با قدرتی زیاد موثر و کارامد واقع شود.

 

قرار نیست ظاهر عالی و آراسته ی شما با ویژگیهای ظاهری سایرین قیاس شود. این ویژگی باید به شما ارامش داده و در شما یک حال عالی به وجود آورد . تمامی ی اشخاص اگر در تندرستی جامع بوده و از تناسب جثه برخوردار باشند زیبا و جذاب بنظر می رسند.

 

 بیتوته

 

نظرات كاربران

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه سایت

اگر میخواهید آخرین پیشنهادات ما را در ایمیل شخصی خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.

امارگیر حرفه ای سایت